• Main Menu
Main Menu
Menu

Class Notes and In Memoriam

Year: 2020
Name Degree
Neil D. Brinker (BS MECH EGR '01)
Benjamin S. Pavlich, PE, SE (BS ’05, MS ’10, CIV EGR)
Steven L. Warren (BS CIV EGR '95)
Raymond Ford (BS MECH EGR '75)
Laurel C. Kuxhaus (BS EGR MECHANICS '01)
Year: 2019
Name Degree
John R. Chiminski (BS ELEC EGR '86)
Erik Ohlsson, PE (BS '11, MS '12 CIV EGR)
Joe Podulka (BS EGR ARTS '94)
Clay Wahl (BS AES '93)
Richard W. Chelotti (BS CIV EGR '00)
Brian A. Rener (BS ELEC EGR '88)
Timothy B. Clise (BS ELEC EGR '92)
John Loehr (BS ELEC EGR '87)
Susan Zerull (BS CHEM EGR ’88)
Randy Beals (BS '92, MS '95, MAT SCI)
Michael C. Beck (BS MECH EGR '79)
Joe Brichta ('80 BS, '82 MS CIV EGR)
Year: 2018
Name Degree
Collin Castle (BS CIV EGR '06)
Nicholas T. Kamar (PhD CHEM EGR '16)
Susan M. Zerull (BS CHEM EGR '88)
Will Allen (BS CIV EGR '07)
Lynniel R. "Jack" Stahl (BS ELEC EGR '55)
Ken Decker (BS MECH EGR '71)
Jeff Grossman (BS COMP EGR 2000)
Marc Smeyers (BS ELEC EGR '00)
Shannon Venable (BS ELEC EGR '82)
Melissa Epstein (BS CIV EGR '01)
Amirpasha Peyvandi (PhD CIV EGR '14)
Albert A. Abbou (BS ELEC EGR '03)
Lisa Uhlianuk Sekulich (BS CIV EGR '03)
Raymond J. (Rem) Murray (BS CIV EGR '96)
Scott D. Phillips (BS ELEC EGR '96, COMP EGR '96)
Vytau Virskus (BS MECH EGR '75)
Tyson P. King (BS ELEC EGR '98)
Year: 2017
Name Degree
Norman Freda (BS AES '13)
William A. Demmer (BS MECH EGR '70)
Edward D. Van Alst (BS CHEM EGR '83)
Tim Francisco, PE (BS CIV EGR, BS MECH EGR '09)
Betul Bilgin (PhD CHEM EGR '14)
Andrew Williams (BS EGR ARTS '88)
Nan Hu (MS EGR Mechanics '14, PhD CIV EGR '15)
Todd W. Dishman (BS MECH EGR '02)
Jit Saxena (MS ELEC EGR '68)
Adam C. Tabor (BS '07 METALURGICAL EGR)
Tao Jia (MS COMP SCI ’12, PhD MECH EGR ’12)
Kevin Dowding (BS '89, MS '93, PhD '97, MECH EGR)
Julie L. P. Jessop (BS 1994, PhD 1999, CHEM EGR)
F. Patrick D’Eramo (BS MECH EGR '86)
Amanpreet Kaur (PhD ELEC EGR '16)
Timothy Weller (BS '87, MS '88 ELEC EGR)
Anthony J. Sumcad (BS ELEC EGR '99)
Joseph M. Colucci (BS MECH EGR '58)
Adam Pilchak (BS MAT SCI '05)
Gary Mekjian (BS CIV EGR '91)
Martin Leo Saper (BS MECH EGR '41)
David Spears (BS MECH EGR '14)
Year: 2016
Name Degree
John R. Kotes (BS CIV EGR '08)
David Joyce (BS '78, MS '80, MECH EGR)
Alexander Radzibon (BS CIV EGR '50)
Peter Ragauss (BS MECH EGR '80)
James Lanny Tucker (BS '71, MS '72, CHEM EGR)
Michael Allman (BS CHEM EGR '82)
Patrick Radabaugh (MS ENV EGR '98)
Greig Patton (BS MECH EGR '83)
Paul H. Woodruff (BS '59, MS '61 CIV EGR)
John Mocny (BS MECH EGR '90)
Brett Smith (BS MECH EGR '06)
Michael A. Martel (BS Mechanics '82)
Bassem Ramadan (MS '86, PhD '92 MECH EGR)
Bob Holycross (BS MECH EGR '93)
Mary Verstraete (BS '82, MS '84, PhD '88 Engineering)
Shane Silsby, P.E. (BS '97, MS '00, civil engineering)
George North (BS EGR ARTS '93)
Gene Gardella, P.E. (BS CIV EGR '87)
Krunali Patel (MS ELEC EGR '95)
Darius E. Adamczyk (BS ELEC EGR ’88; Computer EGR ’88)
Paul M. Gurzo (BS ELEC EGR '02)
Thomas L. Gray II (BS CIV EGR '96)
Steve Shelt (BS CIV EGR '80)
Pamela Lewis (BS Systems Science '86)
Denise C. Johnson (BS MECH EGR '89)
Douglas J. Peters, P.E. (BS CIV EGR '92)
Year: 2015
Name Degree
Erick Kind (BS CIV EGR '93)
Jody Caldwell (BS '98, MS '99 CIV EGR)
Therese Kline, PE (BS CIV EGR '01)
Phillip Bowman (BS CIV EGR '95)
James T. Pawloski, PE (BS CIV EGR '83, '85)
Bob Matthews, P.E. (BS Civ Egr '81)
Ian Peterson (BS CIV EGR '94)
Roy Link (BS MECH EGR '67)
Michael Liddell (BS ELEC EGR '93)
Mark Van Port Fleet (BS CIV EGR ' 79)
Luke D. O'Brien, P.E. (BS CIV EGR '09)
Larry Denton (BS CIV EGR '72)
Gregg Brunner, PE (BS CIV EGR '96)
Nathaniel D. Leonard (PhD CHEM EGR '15)
Aashish Dhamdhere (MS MAT SCI ’00)
Elizabeth A. Hinds (BS Chem Egr '12)
Michael G. Niederquell (BS '98, MS '99 CIV EGR)
Salil Prabhaker (PhD COMP SCI '01)
Mitzi Montoya (BS AES '90)
Roger W. Reini (BS Comp Egr '85)
Ronald A. Frisbie (BS Chem Egr '77)
Jason Munger (BS Mech Egr '01)
William B. Gont (BS Mech Egr '93)
Lia Grillo Michaels (BS Civ Egr '06)
Virginia (Ginger) Juncker (BS Egr Arts '88)
Brian M. Kent (BS Elec Egr '80)
Mark Roberts (BS Elec Egr '98)
Thomas Nelson Jr. (BS Civ Egr '92)
Tracy Young (BS Chem Egr '93)
Eric Tritch (BS AES '05)
Robert DeFrain, P.E. (BS Civ Egr '87)
Weihua Sheng (PhD Elec Egr '02)
Anthony Plummer (MS '08, PhD '11, Elec Egr)
Mitchell Walsh (BS Comp Sci '86)
Joanne M. Maguire (BS Elec Egr '75)
Elaine Scott (PhD Mech Egr '90)
Tyler Best (BS Comp Sci '90)
Evan W. Schumann (BS '94, MS '96 Civ Egr)
Chad J. Mitts (BS Mech Egr '95)
Staci R. DeRegnaucourt (BS Civ Egr '08)
Diane E. Mills (BS Egr Arts '82)
Year: 2014
Name Degree
Kevin L. Tolliver (BS Civ Egr '79)
Tim Roels (BS Mech Egr '81)
Ke “Coco” Zhang-Miske (BS Elec Egr '07)
Jason Teshuba (BS Comp Egr ’00)
Kurt Rothhaar (BS Comp Sci '04)
Pat D'Eramo (BS Mech Egr '86)
Lawrence Zynda '56 (BS Elec Egr '56)
Keith O. Tenbusch (BS Mech Egr '08)
Richard "Dick" Sage (BS Civ Egr '68)
Kara Farnandez Stoll (BS Elec Egr '91)
Robert J. Furtaw (BS Mech Egr '97)
Michael Allman (BS Chem Egr '82)
Andrew Bohr (BS Civ Egr '81)
Tim Emmitt (BS Mech Egr '83)
Phil White, PE (BS Mech Egr '67)
Andrew J. Zanotti (BS Civ Egr '09)
David J. Anason (BS Civ Egr ’91)
Kirk Goins (BS Mech Egr ‘86)
Jason Gutting, PE (BS Civ Egr '95)
Michael J. Minna (BS Civ Egr ’02)
David A. Pahl (BS Elec Egr '86)
Sidney Lockhart (BS Civ Egr '97)
Philip Sanzica (BS Civ Egr ‘72)
Alexander Shen (BS Comp Sci ’86)
Lorenzo M. Smith (PhD Engineering Mechanics '99)
Jackie Martling (BS Mech Egr ’71)
Lauritz Goodrich (BS Chem Egr '03)
Bob Kerner (BS Elec Egr ‘96, BS Computer Egr ‘96)
Adam F. Zemke (BS '05, MS '08 Mech Egr)
Stephen Hamstra (BS Mech Egr '81)
Timothy B. Clise (BS Elec Egr '92)
Glen Thomas (MS Chem Egr '82)
David L. Joyce (BS ’78, MS ’80 Mech Egr)
Kerri Miller (BS Civ Egr '97)
Tim Horbal (BS Mech Egr '05)
Seth A. Drucker (BS Elec Egr '93)
Charles P. Nugent (BS Elec Egr '83)
Joseph F.W. Williams (BS Civ Egr ’11)
Nicholas P. Tecca (BS Civ Egr '11)
Leigh C. Merrill III (BS Civ Egr '07)
Jason R. Early (BS '96, MS '98 Civ Egr)
Stephanie A. Jarrett (BS Chem Egr '98)
Robert N. Perkin (BS Elec Egr '85)
Donald Greenwell Jr. (BS Civ Egr '74)
William D. TerBurgh (BS Chem Egr '92)
Larry Gildea (BS Mech Egr '86)
Adam Loyson (BS Chem Egr '10)
Traci Schneider Shook (BS Egr Arts '89)
Peter Cianci (BS Mech Egr '91)
Joseph Melekian (BS Materials Sci and Egr '87)
Douglas A. Scott (BS Civ Egr '92)
Kevin T. Conroy (BS Elec Egr '88)
Year: 2013
Name Degree
Daniel Dorazio (BS Elec Egr ’73)
Jill (Elam) Schaumloeffel (BS Elec Egr ’81)
Jit Saxena (MS Elec Egr ’68)
Shunsuke Sakurai (PhD Civ Egr ’66)
Joseph Hummer (BS ’83, MS ’85, Civ Egr)
Jeff Cockfield (BS Civ Egr ’87)
Chaopeng Shen (PhD Civ Egr ’09)
Randy Shacka (BS Applied Egr Sci ’04)
Keith Swaffer (BS ’77, MS ’79, Civ Egr)
Brian J. Vokal (BS ’95, MS ’99, Mech Egr)
Nate Radcliffe (BS Mech Egr ’99; MS Egr Mechanics ’01)
Adam Eisele (BS Biosystems Egr ’03)
Michael Johnson (BS Mech Egr ’99)
Deepak Advani (BS Comp Sci ’86)
Jeffrey J. Brown, P.E. (BS Civ Egr ’92)
Steve Kiefer (BS Mech Egr ’86)
Jacquelyn F. Linck, P.E. (BS Chem Egr ’84)
Shawn P. McElmurry (MS ’02, PhD ’08, Environmental Egr)
Saurav Shrestha (BS Elec Egr ’10)
Christopher E. Wall, P.E. (BS ’95, MS ’07, Civ Egr)
Matthew J. Chynoweth (BS Civ Eng '98)
Shane L. Silsby (BS '97, MS '00, Civ Egr)
Stephanie Fredline (BS Civ Egr '10)
Joanne M. Maguire (BS ECE '75)
John Law (BS ECE '87)
Ghassem Asrar (MS Civ Egr '81)
Sam A. Fittante (BS Mech Egr '50)
Matt Morgan (BS Comp Sci '01)
Reid A. Baldwin (PhD Comp Sci '94)
Todd W. Dishman (BS Mech Egr '02)
Sunder Balakrishnan (PhD Chem Egr '04)
Ron Flinn (BS Civ Egr '60)
Stephanie Luster-Teasley (MS ’00, PhD ’03, Civ Egr)
Tom Kaczynski (BS BAE '85)
Lawrence T. Borgard (BS Elec Egr ‘ 84)
Craig Sell (BS Mech Egr '84)
Gary Cline (BS '77, MS '80 Civ Egr)
Kin Keung Lai MA ’75, Statistics and Probability; PhD ’77, Operational Research and Transportation Engineering
Dr. Khaled M.R. Abdulghani (MS ’70, Ph.D. ’82)
Year: 2012
Name Degree
Joseph M. Colucci (BS Mech Egr ’58)
James K. Wight (BS ’69, MS ’70, Civ Egr)
Gene L. Stygles (BS Civ Egr ’82)
Kimberly A. (Hill) Smith (BS Mech Egr ’96)
Kerri A. Miller (BS Civ Egr ’97)
Paul Markel (BS Civ Egr ’80)
William (Bill) Kussro (BS ’91, MS ’92, Civ Egr)
Tom Hufnagel (BS Civ Egr ‘91)
Patrick Droze PE (BS Civ Egr ’05)
Michael Driscoll (BS ’83, MS ’85, PhD ’88, Elec Egr)
Ryan Donaghy (BS Civ Egr ’08)
Nelson A. Blish (MS Systems Science Egr ’70)
Year: 2011
Name Degree
Arvin F. Mueller (BS Mech Egr '65)
Steve Trecha (BS Egr Arts ’80, MBA Materials and Logistics Management ’82)
James L. Topper (BS ‘69, MS ’76, Mech Egr)
Stephanie Luster-Teasley (MS ’00, PhD ’03, Civil Egr)
Dave Marutiak (BS ’76, MS ’78, Systems Science/Elec Egr)
Kim K. de Groh (BS ’85, MS ’87, Materials Science)
Joanne M. Maguire (BS Elec Egr ’75)
Steve Kornblum (BS Mech Egr '67)
Bernard A. Paulson (BS Chem Egr '49)
Gregory Rorrer (PhD Chem Egr ’89)
William G. Carlson (BS Mech Egr '47)
Rochelle (Shelley) Crawford (BS Biosystems Egr '06)
Sandra Woods (BS Civil Egr '76)
Farshad Fotouhi (PhD CSE '88)
Doug Bohl (MS '96, PhD '02, Mech Egr)
Richard Fennessy (BS Egr Arts '87)
Year: 2010
Name Degree
Tim D. Reichard (BS Elec Egr '79)
Lisa (Crossett) Sparrow (BS Mech Egr '93)
William J. Cook, Jr. (BS Elec Egr '77)
Chisa Brookes (MS '04, PhD '07, Chem Egr)
Robert A. Brandell (BS Mech Egr '84)
Reed Kakuska (BS Mech Egr '81)
Keith Tinsey (BS Agricultural Egr '89)
Dana R. Cooper (BS Chem Egr '94)
James A. Susan (BS Civ Egr '75; MS Sanitary Egr '77)
Richard Herrell (BS Comp Sci '94)
Surinder Kumar Choudhari (BS Mech Egr '64)
Matiss Davis Kukainis (BS Mech Egr '00)
Lie-Ding Shiau (PhD Chem Egr '88)
Mark Riefe (BS Mech Egr '97; Honors College '97)
Michael Heppler (BS Mech Egr '83)
Beverly Stephens (BS Egr Arts ’80)
Year: 2009
Name Degree
Andrew Hull (BS '83, MS '85, PhD '90, Mech Egr)
Kimberly Edginton Bigelow (BS Eng Mechanics '03)