Class Notes and In Memoriam

Class Notes
2014
Winter
Name
Timothy B. Clise   (BS Elec Egr '92)
Seth A. Drucker   (BS Elec Egr '93)
Lauritz Goodrich   (BS Chem Egr '03)
Stephen Hamstra   (BS Mech Egr '81)
Tim Horbal   (BS Mech Egr '05)
David L. Joyce    (BS ’78, MS ’80 Mech Egr)
Bob Kerner   (BS Elec Egr ‘96, BS Computer Egr ‘96)
Jackie Martling    (BS Mech Egr ’71)
Kerri Miller   (BS Civ Egr '97)
Charles P. Nugent   (BS Elec Egr '83)
Glen Thomas   (MS Chem Egr '82)
Adam F. Zemke   (BS '05, MS '08 Mech Egr)
Spring
Name
Jason R. Early   (BS '96, MS '98 Civ Egr)
Donald Greenwell Jr.   (BS Civ Egr '74)
Stephanie A. Jarrett    (BS Chem Egr '98)
Leigh C. Merrill III   (BS Civ Egr '07)
Robert N. Perkin   (BS Elec Egr '85)
Nicholas P. Tecca   (BS Civ Egr '11)
Kevin Tolliver   (BS Civ Egr '79)
Joseph F.W. Williams    (BS Civ Egr ’11)
2013
Fall
Name
Deepak Advani     (BS Comp Sci ’86)
Ghassem Asrar   (MS Civ Egr '81)
Sunder Balakrishnan   (PhD Chem Egr '04)
Reid A. Baldwin   (PhD Comp Sci '94)
Lawrence T. Borgard    (BS Elec Egr ‘ 84)
Jeffrey J. Brown, P.E.    (BS Civ Egr ’92)
Matthew J. Chynoweth   (BS Civ Eng '98)
Gary Cline   (BS '77, MS '80 Civ Egr)
Todd W. Dishman   (BS Mech Egr '02)
Sam A. Fittante   (BS Mech Egr '50)
Ron Flinn   (BS Civ Egr '60)
Stephanie Fredline   (BS Civ Egr '10)
Tom Kaczynski   (BS BAE '85)
Steve Kiefer    (BS Mech Egr ’86)
John Law   (BS ECE '87)
Jacquelyn F. Linck, P.E.   (BS Chem Egr ’84)
Stephanie Luster-Teasley    (MS ’00, PhD ’03, Civ Egr)
Joanne M. Maguire   (BS ECE '75)
Shawn P. McElmurry    (MS ’02, PhD ’08, Environmental Egr)
Matt Morgan   (BS Comp Sci '01)
Craig Sell   (BS Mech Egr '84)
Saurav Shrestha    (BS Elec Egr ’10)
Shane L. Silsby   (BS '97, MS '00, Civ Egr)
Christopher E. Wall, P.E.    (BS ’95, MS ’07, Civ Egr)
Winter
Name
Jeff Cockfield   (BS Civ Egr ’87)
Daniel Dorazio   (BS Elec Egr ’73)
Adam Eisele   (BS Biosystems Egr ’03)
Joseph Hummer    (BS ’83, MS ’85, Civ Egr)
Michael Johnson   (BS Mech Egr ’99)
Nate Radcliffe   (BS Mech Egr ’99; MS Egr Mechanics ’01)
Shunsuke Sakurai   (PhD Civ Egr ’66)
Jit Saxena   (MS Elec Egr ’68)
Jill (Elam) Schaumloeffel    (BS Elec Egr ’81)
Randy Shacka    (BS Applied Egr Sci ’04)
Chaopeng Shen   (PhD Civ Egr ’09)
Keith Swaffer    (BS ’77, MS ’79, Civ Egr)
Brian J. Vokal   (BS ’95, MS ’99, Mech Egr)
Summer
Name
Michael Johnson    (BS Mech Egr ’99)
2012
Summer
Name
Kimberly A. (Hill) Smith   (BS Mech Egr ’96)
Nelson A. Blish   (MS Systems Science Egr ’70)
Joseph M. Colucci   (BS Mech Egr ’58)
Kim K. de Groh   (BS ’85, MS ’87, Materials Science)
Ryan Donaghy   (BS Civ Egr ’08)
Michael Driscoll   (BS ’83, MS ’85, PhD ’88, Elec Egr)
Patrick Droze   PE (BS Civ Egr ’05)
Tom Hufnagel   (BS Civ Egr ‘91)
William (Bill) Kussro   (BS ’91, MS ’92, Civ Egr)
Joanne M. Maguire   (BS Elec Egr ’75)
Paul Markel   (BS Civ Egr ’80)
Dave Marutiak   (BS ’76, MS ’78, Systems Science/Elec Egr)
Kerri A. Miller   (BS Civ Egr ’97)
Beverly Stephens   (BS Egr Arts ’80)
Gene L. Stygles   (BS Civ Egr ’82)
James K. Wight   (BS ’69, MS ’70, Civ Egr)
2011
Winter
Name
Doug Bohl   (MS '96, PhD '02, Mech Egr)
Rochelle (Shelley) Crawford   (BS Biosystems Egr '06)
Farshad Fotouhi   (PhD CSE '88)
Andrew Hull   (BS '83, MS '85, PhD '90, Mech Egr)
Reed Kakuska   (BS Mech Egr '81)
Steve Kornblum   (BS Mech Egr '67)
Arvin F. Mueller   (BS Mech Egr '65)
Bernard A. Paulson   (BS Chem Egr '49)
Sandra Woods   (BS Civil Egr '76)
Summer
Name
William G. Carlson   (BS Mech Egr '47)
Stephanie Luster-Teasley   (MS ’00, PhD ’03, Civil Egr)
Steve Trecha   (BS Egr Arts ’80, MBA Materials and Logistics Management ’82)
Fall
Name
Richard Fennessy   (BS Egr Arts '87)
Gregory Rorrer   (PhD Chem Egr ’89)
James L. Topper   (BS ‘69, MS ’76, Mech Egr)
In Memoriam
2014
Winter
Name
Russell "Gary" Anthony   (BS Comp Sci '74)
William A. Burdette   (BS ’66 and MS ’68 Elec Egr; PhD Comp Sci ’72)
Gary A. Culver   (BS Civ Egr '65)
Robert Fishel   (BS Elec Egr '71)
William R. Guntrum   (BS Elec Egr '51)
James K. Iverson    (BS ’57, MS ’65, PhD ’68, Civ Egr)
Edward W. Jenkins   (BS Elec Egr '59)
David W. Miedema    (BS Elec Egr ’72)
George Leeland "Lee" Rock   (BS Elec Egr '49)
Donald James Vanderwall   (BS Mech Egr '50)
Spring
Name
Charles K. Brooks   (BS Civ Egr '49)
Robert Hillard Cook   (BS Civ Egr '51)
Richard "Dick" Lord   (BS Chem Egr '53)
2013
Fall
Name
Herbert Weldon Kirby   (BS Chem Egr ’56)
Dennis Earl Condon   (BS Mech Egr '53)
Stuart L. DeWitt   (BS Mech Egr '48)
Richard Leonard Diffenderfer    (BS Civ Egr '57)
Joseph Michael Folk   (BS Elec Egr '78)
C. Paul Fowler   (BS Mech Egr '57)
Joseph R. Hannah   (BS Elec Egr '61)
Donald L. Harris   (BS Mech Egr '51)
William C. Kirkey    (BS Elec Eng ’55)
Leo Vaughn Nothstine    (BS Civ Eng '38)
John Edgar Peterson   (BS Mech Egr '57)
Winter
Name
Robert "Bob" Edward Bannick    (BS Elec Egr ’57)
Michael Dennos    (BS Chem Egr ’43)
Ronald Peter Diehl    (BS Mech Egr ’68)
James Dykstra    (BS Civ Egr ’49)
Charles W. Festian Jr.    (BS Mech Egr ʾ66)
David W. L. Hedding    (BS Elec Egr ’91)
Verghese Kurien    (MS Mech Egr ’48)
Arvin F. Mueller    (BS Mech Egr ’65)
Gerald L. Trout    (BS Civ Egr ’52)
2012
Summer
Name
Fuad Labib Abboud   (BS '51, MS '54, Elec Egr)
Carla Campbell Moncrief   (BS Egr Arts ’92)
Richard Franklin Crew   (BS Chem Egr '41)
James Dykstra   (BS Civ Egr ’49)
Helmy El-Sherif   (MS ’61, PhD ’64, Elec Egr)
Richard DeGay Ernst   (BS Civ Egr ’48)
Charles R. Foyle   (BS Civ Egr ’49)
Douglas E. Lake   (BS Chem Egr ’38)
William Bruce “Bill” Moore   (BS Elec Egr ’67)
Paul Peterson   (BS Metallurgy ’50)
George LaForest Robbins   (BS Civ Egr ’50)
Jorma “Ole” Sarto   (BS Mech Egr ’42)
Kathryn (Katy) Sirovatka   (BS ’96, PhD ’00, Chem Egr)
Daniel Lee Swets    (MS ’91, PhD ’96, Comp Sci)
Murl H. Webster   (BS ’58, MS ’59 Civ Egr)
2011
Winter
Name
Wayne H. “Bud” Abbott Jr.   (BS Chem Egr '49)
Robert “Bob” E. Almquist   (BS Mech Egr '59)
Vilis M. Barevics   (BS Civ Egr '62)
Richard Bauder   (BS Elec Egr '61)
Henry C. Beattie, Sr.   (BS Egr-No Pref '42)
George Stark Breitmayer Jr.   (BS Chem Egr '49)
Myron "Mike" Gilbert Brown   (BS '49, MS '50, Chem Egr)
Melville Reese Dill Jr.   (BS Mech Egr '59)
Howard Edmonds Gerlaugh   (BS '47, MS '51, Elec Egr)
Thayer B. Hoekstra   (BS Mech Egr '48)
Donald Raymond Marti   (BS Egr-No Pref '40)
Christopher Allen Potter   (BS Elec Egr '70)
Robert R. Scraver   (BS Civil Egr '52)
Fall
Name
J. Elwood Arnold   (BS '33, MS '34, Metallurgy)
Harry J. Bodak   (BS Elec Egr '59)
Ronald Charles Clarke   (BS Mech Egr ’59)
Alger “Al” Colthorp   (BS ’56, MS ’59, Civ Egr)
William L. Cummings   (BS Chem Egr ’41)
Kenneth A. DeLonge   (BS Egr No Pref ’36)
Bruce Garrison Kitchen   (BS Elec Egr ’51)
James Murray Needham   (BS Elec Egr ’59)
Lloyd E. Nissley   (BS Elec Egr ’58)
Hartley Owen   (BS Chem Egr ’52)
Robert Glen Parkhurst   (BS Elec Egr ’43)
John William Podesta Jr.   (BS Mech Egr ’51)
Cecil Granville Sharpe Jr.   (BS Mech Egr ’41)
John R. Vandervoort   (BS Mech Egr ‘49)
Charles Eric "Chuck" Walls   (BS Mech Egr ’69)
Spring
Name
James Edwin Blanchard   (BS Civ Egr ’42)
Richard Ward Clark   (BS Mech Egr ’51)
Gerald Max Flachs   (BS '62, MS '63, PhD '67 Elec Egr)
Clifford James Griffith   (BS Mech Egr ’50)
Thomas M. Grost   (BS Mech Egr ’50)
T. Jerry Linton   (BS Mech Egr ’56)
William J. Mottel   (BS Chem Egr '51)
Waldemar “Wally” A. Piehler   (BS Chem Egr '52)
Stanley J. Whitehair   (BS '80, MS '82, PhD '86 Elec Egr)
Harry C. Wills   (BS Civ Egr ‘37)