Class Notes and In Memoriam

In Memoriam
2014
Name
Daniel W. Brandt   (BS Chem Egr '81)
Richard Quig Roelofs, P.E.    (BS Mech Egr ’57)
David Corwin Wolf   (BS Mech Egr '48)
William "Bill" Pearson   (BS Elec Egr '82)
Jack Martinic   (BS Mech Egr '71)
Hayes M. "Carl" Hobolth   (BS Ag Egr ‘58)
Joe Theodore Aalsburg, PE,   (BS Civ Egr '48)
Thomas Arthur Holz   (BS Metallurgy '59)
Howard “Scott” J. Haselschwardt   (BS Civ Egr ’79)
Associate Professor Emeritus Robert O. Barr Jr.   (Elec Egr 1966-1997)
Larry G. Stimac    (BS Civ Egr ’50)
Wendell Glen Champion   (BS Elec Egr '50)
Clifford W. Holforty    (BS Civ Egr ’50)
Roger K. Strong   (BS Mech Egr '49)
Richard "Dick" Lord   (BS Chem Egr '53)
Charles K. Brooks   (BS Civ Egr '49)
Robert Hillard Cook   (BS Civ Egr '51)
James K. Iverson    (BS ’57, MS ’65, PhD ’68, Civ Egr)
George Leeland "Lee" Rock   (BS Elec Egr '49)
Donald James Vanderwall   (BS Mech Egr '50)
William R. Guntrum   (BS Elec Egr '51)
William A. Burdette   (BS ’66 and MS ’68 Elec Egr; PhD Comp Sci ’72)
Gary A. Culver   (BS Civ Egr '65)
Robert Fishel   (BS Elec Egr '71)
Russell "Gary" Anthony   (BS Comp Sci '74)
David W. Miedema    (BS Elec Egr ’72)
Edward W. Jenkins   (BS Elec Egr '59)
2013
Name
C. Paul Fowler   (BS Mech Egr '57)
Richard Leonard Diffenderfer    (BS Civ Egr '57)
Donald L. Harris   (BS Mech Egr '51)
Dennis Earl Condon   (BS Mech Egr '53)
William C. Kirkey    (BS Elec Eng ’55)
Joseph Michael Folk   (BS Elec Egr '78)
Joseph R. Hannah   (BS Elec Egr '61)
Stuart L. DeWitt   (BS Mech Egr '48)
Leo Vaughn Nothstine    (BS Civ Eng '38)
John Edgar Peterson   (BS Mech Egr '57)
Herbert Weldon Kirby   (BS Chem Egr ’56)
Arvin F. Mueller    (BS Mech Egr ’65)
Verghese Kurien    (MS Mech Egr ’48)
David W. L. Hedding    (BS Elec Egr ’91)
Charles W. Festian Jr.    (BS Mech Egr ʾ66)
James Dykstra    (BS Civ Egr ’49)
Ronald Peter Diehl    (BS Mech Egr ’68)
Michael Dennos    (BS Chem Egr ’43)
Robert "Bob" Edward Bannick    (BS Elec Egr ’57)
Gerald L. Trout    (BS Civ Egr ’52)
2012
Name
Murl H. Webster   (BS ’58, MS ’59 Civ Egr)
Daniel Lee Swets    (MS ’91, PhD ’96, Comp Sci)
Kathryn (Katy) Sirovatka   (BS ’96, PhD ’00, Chem Egr)
Jorma “Ole” Sarto   (BS Mech Egr ’42)
George LaForest Robbins   (BS Civ Egr ’50)
Paul Peterson   (BS Metallurgy ’50)
William Bruce “Bill” Moore   (BS Elec Egr ’67)
Carla Campbell Moncrief   (BS Egr Arts ’92)
Douglas E. Lake   (BS Chem Egr ’38)
Charles R. Foyle   (BS Civ Egr ’49)
Richard DeGay Ernst   (BS Civ Egr ’48)
Helmy El-Sherif   (MS ’61, PhD ’64, Elec Egr)
James Dykstra   (BS Civ Egr ’49)
Richard Franklin Crew   (BS Chem Egr '41)
Fuad Labib Abboud   (BS '51, MS '54, Elec Egr)
2011
Name
Robert R. Scraver   (BS Civil Egr '52)
Christopher Allen Potter   (BS Elec Egr '70)
Donald Raymond Marti   (BS Egr-No Pref '40)
Thayer B. Hoekstra   (BS Mech Egr '48)
Howard Edmonds Gerlaugh   (BS '47, MS '51, Elec Egr)
Melville Reese Dill Jr.   (BS Mech Egr '59)
Myron "Mike" Gilbert Brown   (BS '49, MS '50, Chem Egr)
George Stark Breitmayer Jr.   (BS Chem Egr '49)
Henry C. Beattie, Sr.   (BS Egr-No Pref '42)
Richard Bauder   (BS Elec Egr '61)
Vilis M. Barevics   (BS Civ Egr '62)
Robert “Bob” E. Almquist   (BS Mech Egr '59)
Wayne H. “Bud” Abbott Jr.   (BS Chem Egr '49)
Harry C. Wills   (BS Civ Egr ‘37)
Stanley J. Whitehair   (BS '80, MS '82, PhD '86 Elec Egr)
Waldemar “Wally” A. Piehler   (BS Chem Egr '52)
William J. Mottel   (BS Chem Egr '51)
T. Jerry Linton   (BS Mech Egr ’56)
Thomas M. Grost   (BS Mech Egr ’50)
Clifford James Griffith   (BS Mech Egr ’50)
Gerald Max Flachs   (BS '62, MS '63, PhD '67 Elec Egr)
Richard Ward Clark   (BS Mech Egr ’51)
James Edwin Blanchard   (BS Civ Egr ’42)
Charles Eric "Chuck" Walls   (BS Mech Egr ’69)
John R. Vandervoort   (BS Mech Egr ‘49)
Cecil Granville Sharpe Jr.   (BS Mech Egr ’41)
John William Podesta Jr.   (BS Mech Egr ’51)
Robert Glen Parkhurst   (BS Elec Egr ’43)
Hartley Owen   (BS Chem Egr ’52)
Lloyd E. Nissley   (BS Elec Egr ’58)
James Murray Needham   (BS Elec Egr ’59)
Bruce Garrison Kitchen   (BS Elec Egr ’51)
Kenneth A. DeLonge   (BS Egr No Pref ’36)
William L. Cummings   (BS Chem Egr ’41)
Alger “Al” Colthorp   (BS ’56, MS ’59, Civ Egr)
Ronald Charles Clarke   (BS Mech Egr ’59)
Harry J. Bodak   (BS Elec Egr '59)
J. Elwood Arnold   (BS '33, MS '34, Metallurgy)
Class Notes
2014
Name
Lawrence Zynda '56   (BS Elec Egr '56)
Jason Teshuba    (BS Comp Egr ’00)
Keith O. Tenbusch   (BS Mech Egr '08)
Ke “Coco” Zhang-Miske   (BS Elec Egr '07)
Michael J. Minna   (BS Civ Egr ’02)
Jason Gutting, PE   (BS Civ Egr '95)
Kirk Goins   (BS Mech Egr ‘86)
David J. Anason   (BS Civ Egr ’91)
Andrew J. Zanotti   (BS Civ Egr '09)
David A. Pahl   (BS Elec Egr '86)
Alexander Shen   (BS Comp Sci ’86)
Sidney Lockhart   (BS Civ Egr '97)
Philip Sanzica   (BS Civ Egr ‘72)
Kevin T. Conroy   (BS Elec Egr '88)
Douglas A. Scott   (BS Civ Egr '92)
Lorenzo M. Smith   (PhD Engineering Mechanics '99)
Joseph Melekian   (BS Materials Sci and Egr '87)
Peter Cianci   (BS Mech Egr '91)
Traci Schneider Shook    (BS Egr Arts '89)
Adam Loyson   (BS Chem Egr '10)
Larry Gildea   (BS Mech Egr '86)
William D. TerBurgh   (BS Chem Egr '92)
Donald Greenwell Jr.   (BS Civ Egr '74)
Robert N. Perkin   (BS Elec Egr '85)
Leigh C. Merrill III   (BS Civ Egr '07)
Jason R. Early   (BS '96, MS '98 Civ Egr)
Stephanie A. Jarrett    (BS Chem Egr '98)
Kevin Tolliver   (BS Civ Egr '79)
Nicholas P. Tecca   (BS Civ Egr '11)
Joseph F.W. Williams    (BS Civ Egr ’11)
Charles P. Nugent   (BS Elec Egr '83)
Seth A. Drucker   (BS Elec Egr '93)
Tim Horbal   (BS Mech Egr '05)
Kerri Miller   (BS Civ Egr '97)
David L. Joyce    (BS ’78, MS ’80 Mech Egr)
Glen Thomas   (MS Chem Egr '82)
Timothy B. Clise   (BS Elec Egr '92)
Stephen Hamstra   (BS Mech Egr '81)
Adam F. Zemke   (BS '05, MS '08 Mech Egr)
Bob Kerner   (BS Elec Egr ‘96, BS Computer Egr ‘96)
Lauritz Goodrich   (BS Chem Egr '03)
Jackie Martling    (BS Mech Egr ’71)
2013
Name
Kin Keung Lai   MA ’75, Statistics and Probability; PhD ’77, Operational Research and Transportation Engineering
Dr. Khaled M.R. Abdulghani   (MS ’70, Ph.D. ’82)
Gary Cline   (BS '77, MS '80 Civ Egr)
Craig Sell   (BS Mech Egr '84)
Tom Kaczynski   (BS BAE '85)
Lawrence T. Borgard    (BS Elec Egr ‘ 84)
Sunder Balakrishnan   (PhD Chem Egr '04)
Todd W. Dishman   (BS Mech Egr '02)
Reid A. Baldwin   (PhD Comp Sci '94)
Matt Morgan   (BS Comp Sci '01)
Sam A. Fittante   (BS Mech Egr '50)
Ghassem Asrar   (MS Civ Egr '81)
John Law   (BS ECE '87)
Stephanie Fredline   (BS Civ Egr '10)
Joanne M. Maguire   (BS ECE '75)
Ron Flinn   (BS Civ Egr '60)
Shane L. Silsby   (BS '97, MS '00, Civ Egr)
Matthew J. Chynoweth   (BS Civ Eng '98)
Christopher E. Wall, P.E.    (BS ’95, MS ’07, Civ Egr)
Saurav Shrestha    (BS Elec Egr ’10)
Shawn P. McElmurry    (MS ’02, PhD ’08, Environmental Egr)
Stephanie Luster-Teasley    (MS ’00, PhD ’03, Civ Egr)
Jacquelyn F. Linck, P.E.   (BS Chem Egr ’84)
Steve Kiefer    (BS Mech Egr ’86)
Jeffrey J. Brown, P.E.    (BS Civ Egr ’92)
Deepak Advani     (BS Comp Sci ’86)
Michael Johnson   (BS Mech Egr ’99)
Brian J. Vokal   (BS ’95, MS ’99, Mech Egr)
Nate Radcliffe   (BS Mech Egr ’99; MS Egr Mechanics ’01)
Michael Johnson    (BS Mech Egr ’99)
Adam Eisele   (BS Biosystems Egr ’03)
Keith Swaffer    (BS ’77, MS ’79, Civ Egr)
Chaopeng Shen   (PhD Civ Egr ’09)
Randy Shacka    (BS Applied Egr Sci ’04)
Jill (Elam) Schaumloeffel    (BS Elec Egr ’81)
Jit Saxena   (MS Elec Egr ’68)
Shunsuke Sakurai   (PhD Civ Egr ’66)
Joseph Hummer    (BS ’83, MS ’85, Civ Egr)
Daniel Dorazio   (BS Elec Egr ’73)
Jeff Cockfield   (BS Civ Egr ’87)
2012
Name
James K. Wight   (BS ’69, MS ’70, Civ Egr)
Gene L. Stygles   (BS Civ Egr ’82)
Beverly Stephens   (BS Egr Arts ’80)
Kimberly A. (Hill) Smith   (BS Mech Egr ’96)
Kerri A. Miller   (BS Civ Egr ’97)
Dave Marutiak   (BS ’76, MS ’78, Systems Science/Elec Egr)
Paul Markel   (BS Civ Egr ’80)
Joanne M. Maguire   (BS Elec Egr ’75)
William (Bill) Kussro   (BS ’91, MS ’92, Civ Egr)
Tom Hufnagel   (BS Civ Egr ‘91)
Patrick Droze   PE (BS Civ Egr ’05)
Michael Driscoll   (BS ’83, MS ’85, PhD ’88, Elec Egr)
Ryan Donaghy   (BS Civ Egr ’08)
Kim K. de Groh   (BS ’85, MS ’87, Materials Science)
Joseph M. Colucci   (BS Mech Egr ’58)
Nelson A. Blish   (MS Systems Science Egr ’70)
2011
Name
Sandra Woods   (BS Civil Egr '76)
Bernard A. Paulson   (BS Chem Egr '49)
Arvin F. Mueller   (BS Mech Egr '65)
Steve Kornblum   (BS Mech Egr '67)
Reed Kakuska   (BS Mech Egr '81)
Andrew Hull   (BS '83, MS '85, PhD '90, Mech Egr)
Farshad Fotouhi   (PhD CSE '88)
Rochelle (Shelley) Crawford   (BS Biosystems Egr '06)
Steve Trecha   (BS Egr Arts ’80, MBA Materials and Logistics Management ’82)
Stephanie Luster-Teasley   (MS ’00, PhD ’03, Civil Egr)
William G. Carlson   (BS Mech Egr '47)
James L. Topper   (BS ‘69, MS ’76, Mech Egr)
Gregory Rorrer   (PhD Chem Egr ’89)
Doug Bohl   (MS '96, PhD '02, Mech Egr)
Richard Fennessy   (BS Egr Arts '87)